7 pomysłów na czysty, dobrze zorganizowany dom.

Każdy z nas tego doświadcza… Mamy w domu sprzęt gospodarstwa domowego, który wykonuje za nas niektóre prace – odkurzacz, pralkę, zmywarkę, roboty kuchenne i sprzątające itp. wszystko, po to by zaoszczędzić nasz czas i wysiłek. Posiadamy ten sprzęt, ale mimo to wciąż nie mamy wystarczająco dużo czasu, aby zrobić wszystko co mamy zaplanowane w ciągu dnia i wreszcie by poświęcić go trochę tylko dla siebie i rodziny.

Bycie mamą, pracownikiem, przedsiębiorcą lub kimkolwiek innym, zajmuje dużo czasu i wymaga sporo sił, zwłaszcza gdy musisz samemu dbać o dom. Może te siedem wskazówek pomoże utrzymać dom w jak największym porządku i zyskać nieco dnia.

  1. Mniej znaczy lepiej!

Z biegiem lat gdy przejrzysz wszystkie szafy, szuflady i półki zauważysz, że jest tam sporo niepotrzebnych przedmiotów. Warto raz do roku zrobić remanent i zadać sobie pytanie czy z tego wszystkiego faktycznie korzystasz? Jeśli nie, to czas na prawdziwe porządki. Wszystko, czego przez jakiś czas nie używaliśmy lub jest już zużyte dzielimy na takie, które można jeszcze sprzedać np. na portalach aukcyjnych lub oddać za darmo albo wyrzucamy na śmietnik, pamiętając jednak o recyklingu. W ten sposób uwolnisz miejsce na nowe rzeczy i ułatwisz znalezienie tego, czego szukasz.

Staraj się mieć jak najmniej rzeczy na meblach – zaoszczędzisz czas na sprzątanie. Łatwiej jest odkurzyć kilka przedmiotów niż całe ich mnóstwo, których w większości i tak nie potrzebujesz. Twój dom będzie wyglądał bardziej elegancko, a przede wszystkim schludniej.

  1. Nie zostawiaj prac „na jutro”!

Wszystko, co możesz zrobić przed pójściem spać, zrób to! Zawsze wkładaj ubrania do pralki, brudne naczynia do zmywarki od razu a nie kiedyś, później… Myślę, że wolisz pić poranną kawę i jeść śniadanie nie myśląc o tym, co zostało do zrobienia od wczoraj. Będziesz przytłoczony, jeśli musisz wykonać całą masę prac domowych z poprzedniego dnia i regularne dzisiejsze obowiązki.

  1. Zorganizuj się!

Na przykład, jeśli masz tylko jedną półkę w łazience i wszystko będziesz na niej trzymać nie będzie to dobrze wyglądało. Jest bardzo wiele praktycznych rozwiązań do porządkowania i przechowywania drobiazgów w łazience, które zaoszczędzą Twój czas i sprawią, że Twój dom będzie wyglądał dużo lepiej.

Do spiżarni, schowka kup kosze lub pojemniki do przechowywania różnych przedmiotów przydatnych w kuchni. Możesz dzięki nim posortować wszystko zgodnie z przeznaczeniem np. akcesoria do pieczenia, akcesoria do gotowania, ręczniki kuchenne. Nadają się one doskonale do przechowywania różnych drobnych przedmiotów przechowywanych w pokojach, a nie używanych na co dzień. Do żywności i przypraw możesz użyć różnych szklanych pojemników i słoików z etykietami. Taki sposób przechowywania pozwoli Ci zaoszczędzić czas, który często marnujemy poszukując akurat potrzebnej rzeczy.

  1. Lista zadań.

Warto zrobić listę spraw do załatwienia dzień przed lub rano, kiedy pijesz poranną kawę. Pomaga to zachować porządek i pozwala pamiętać o wszystkim. Na górze listy zawsze umieszczaj sprawy, które powinny być załatwione w tym dniu, sprawy, które są priorytetowe. Na dole listy umieść sprawy, które mogą poczekać, a jeśli ich nie skończysz, zawsze możesz zostawić je na kolejny dzień. Zdziwisz się, jak szybko poradzisz sobie ze wszystkimi sprawami i będziesz zadowolony z wykonania wszystkich tych zadań.

  1. Częściej sprzątaj.

Jeśli sprzątasz częściej, unikniesz wielu godzin sprzątania domu. Zadania będą się kumulować, powodując niepotrzebny stres i nadmierne zmęczenie. Unikaj takich sytuacji zwłaszcza przed świętami, zamiast się nimi cieszyć będziesz umierać ze zmęczenia.

  1. Bądź na bieżąco.

Rano po wstaniu zadbaj o swoje łóżko i sypialnię. Po porannej toalecie i myciu zębów od razu umyj umywalkę, łatwiej utrzymać ją w czystości na bieżąco, niż później szorować osady przy użyciu często żrących środków czystości. Po posiłkach zajmij się od razu brudnymi naczyniami, nie zostawiaj ich w zlewie. Podczas gotowania, gdy masz kilka wolnych chwil, wykorzystaj ten czas do posprzątania bałaganu, który powstał podczas przygotowania posiłku. Odłóż wszystkie naczynia i akcesoria kuchenne na swoje miejsce. Posiłek lepiej smakuje w posprzątanej kuchni lub jadalni.

  1. Opróżnij zmywarkę.

Przed każdym gotowaniem opróżnij zmywarkę, aby po przygotowaniu posiłku i jego zjedzeniu mieć miejsce na brudne naczynia. Warto również przed włożeniem naczyń do zmywarki nieco je opłukać, zwłaszcza w sytuacji gdy używamy zmywarkę raz dziennie kumulując w niej naczynia z całego dnia. Pozwoli to uniknąć niedomytych naczyń i da możliwość skorzystania z krótszych programów zmywania zyskując czas i oszczędzając Twoje pieniądze.

To zaledwie kilka pomysłów jak zaoszczędzić Twój czas podczas codziennych obowiązków domowych. W kolejnych naszych wpisach będziemy prezentować kolejne pomysły i rozwiązania dla Ciebie i Twojego domu.

Ten artykuł i wiele innych znajdziesz również na Facebooku. Zapraszamy do komentowania, polubienia i dzielenia się własnymi pomysłami na to by dom był piękniejszy, bardziej funkcjonalny i szczęśliwy.

Jak może wyglądać posprzątany dom

© Copyright 2022 Web nablysk.com