Czysty dom to szczęśliwy dom.

Czy posprzątany i dobrze zorganizowany dom naprawdę może zapewnić Ci radość i wewnętrzną stabilności przez cały tydzień? Odpowiedź brzmi tak, chociaż wydaje się to dziwne to najnowsze badania pokazują, że posiadanie czystego i dobrze zorganizowanego domu może przynieść poważne korzyści dla naszego zdrowia psychologicznego.

Pozbywając się z domu bałaganu, kurzu, i brudu, możesz doświadczyć czegoś więcej niż tylko chwilowego dobrego samopoczucia, ponieważ niesie to ze sobą określone skutki długofalowe zarówno dla Twojej psychiki i ciała. Dbając o dom, dbasz o siebie i najbliższych.

Jakie są korzyści z dobrej organizacji w domu?

Człowiek silnie identyfikuje się z środowiskiem w którym przebywa na co dzień. Jeśli przestrzeń w której mieszkamy jest zagracona, pełna brudu, kurzu, śmieci, nieumytych naczyń nasze wewnętrzne przestrzenie mieszkalne są zagracone nieumytymi naczyniami w wpływa to na sposób, w jaki postrzegamy samych siebie. Chociaż wszyscy podświadomie czasem odczuwamy to zjawisko w praktyce to badanie opublikowane w 2013 roku w  czasopiśmie Psychological Science potwierdziło, że zarówno porządek i nieporządek mają wymierny wpływ na nasze preferencje, codzienne wybory i zachowanie.

Według badań ludzie w czystych i uporządkowanych pomieszczeniach znacznie częściej wybierali zdrowe przekąski i dania, wpłacali pieniądze na cele charytatywne i wybierali opcje oznaczone jako „klasyczne” lub „tradycyjne”. Natomiast osoby przebywające w nieuporządkowanych pomieszczeniach doświadczały często większej kreatywności i niekonwencjonalnego myślenia, ale nie wybierały rozwiązań pro zdrowotnych.

W innym badaniu opublikowanym w  Biuletynie Personality and Social Psychology, okazało się, że osoby które opisują swoje domy jako „odprężające; lub „regenerujące” są mniej podatne na wyczerpanie i stres niż osoby, które opisują swoje domy jako „zaśmiecone” lub „brudne”. Zwłaszcza u kobiet odnotowano wyższe poziomy kortyzolu – hormonu stresu i obniżony poziom nastroju kiedy w ich domach panował bałagan i wszechobecny brud. Pokazuje to bezpośrednią zależność pomiędzy warunkami w jakich mieszkamy a naszym zdrowiem.

Psychologia sprzątania domu.

Nawet jeśli wolisz trochę chaosu w swoim otoczeniu, sprzątanie i codzienne prace domowe powinny być istotną kwestią w naszym domu czy mieszkaniu. Dlaczego dla naszej psychiki tak ważny jest posprzątany dom? Chociaż naukowe wyjaśnienia są różne, niektóre nowe badania pokazują, że posiadanie czystego domu zachęca nas do poszukiwania nowych doświadczeń i częstszego wychodzenia z domu lub mieszkania, co może być pomocne w radzeniu sobie z negatywnymi uczuciami i codziennym stresem.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanu Indiana udowodniły, że mieszkańcy  Sant Louis wykazywali wyższy poziom aktywności fizycznej, gdy mieli posprzątany i uporządkowany dom. Badacze odkryli, że czystość wnętrza była jednym z głównych motorów aktywności fizycznej, nawet biorąc pod uwagę wszystkie inne czynniki.

Według innego ciekawego badania opublikowanego w  The Journal of Neuroscience w 2011 roku, nasz mózg postrzega bałagan, brud i kurz w domu jako niepożądane zjawisko w otoczeniu, próbując podświadomie zmusić daną osobę do poprawienia sytuacji poprzez uwalnianie hormonu stresu i odczuwanie niepokoju. Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie, Twoja podświadomość zużywa spore zasoby umysłowe do przetwarzania nieporządku w Twoim domu lub środowisku pracy ograniczając kreatywność i gotowość do codziennych wyzwań.

Ten artykuł i wiele innych znajdziesz również na Facebooku. Zapraszamy do komentowania, polubienia i dzielenia się własnymi pomysłami na to by dom był piękniejszy, bardziej funkcjonalny i szczęśliwy.

Odpoczynek w domu

© Copyright 2022 Web nablysk.com