Jak dbać o zmywarkę?

Zmywarki bardzo szybko zyskały sobie sympatię i stały się bardzo popularne na polskim rynku zajmując ważne miejsce w naszych kuchniach.

Jak każdy sprzęt gospodarstwa domowego wymagają z naszej strony nieco troski, by się zrewanżować możliwe jak najdłuższym okresem użytkowania. Zatem jak dbać o zmywarkę, jak ją konserwować? Kilka praktycznych rad o nablysk.com.

  1. Resztki jedzenia.

Jeśli chcesz zachować zmywarkę w jak najlepszym stanie, przed włożeniem naczyń koniecznie pozbądź się resztek jedzenia. Ponieważ mogą one doprowadzić do zapchania filtrów, dysz myjących, jak również osadzić się na umytych już naczyniach.

Dobrym zwyczajem jest też opłukanie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Szczególnie tych, które miały kontakt z kwaśną żywnością. Kwasy zawarte w niektórych produktach (ogórki kiszone, kapusta kiszona) mogą przyczynić się do powstania ognisk korozji chociażby na sztućcach.

Jeśli masz do umycia tłuste naczynia czy garnki to z nich również warto zebrać nadmiar tłuszczu. Zmywarka może niedomyć tłustych naczyń, a nawet roznieść tłuszcz na inne naczynia, które zamiast umytych i błyszczących będą tłuste i z zaciekami.

  1. Właściwe ułożenie naczyń.

Pewnie nieraz zdarza Ci się wyjąć ze zmywarki niedomyte naczynia, z dużym prawdopodobieństwem zostały one po prostu źle ułożone. Zaschnięte resztki jedzenia na talerzach czy zacieki na szklankach często nie mogą być usunięte z tego powodu, że woda nie ma do nich wystarczającego dostępu. Naczynia stykają się ze sobą lub zasłaniają się wzajemnie.

Przy układaniu naczyń warto zwrócić uwagę, by pozbyć się z nich dużych cząstek jedzenia. Większe naczynia układamy w tylnej części zmywarki, a mniejsze z przodu. Nie przesadzaj też z ilością naczyń w zmywarce, nie przeładowuj jej. Dzięki temu woda będzie mogła dotrzeć do każdej mytej powierzchni.

  1. Filtr zmywarki.

Filtr zmywarki należy czyścić co kilka miesięcy. Gromadzi się w nim brud i drobne cząstki z jedzenia, zwłaszcza gdy nie masz zwyczaju wstępnego opłukania naczyń. Filtr warto wymieniać co jakiś czas, szczególnie jeśli ulegnie uszkodzeniu. Jest to ważne, ponieważ zapobiega on przedostawaniu się resztek jedzenia do odpływu, co może skutkować zapchaniem się i uszkodzeniem pompy zmywarki. Uszkodzona pompa znacząco wpływa na wydajność mycia naczyń, oraz na powstawanie nieprzyjemnych zapachów w zmywarce.

Niestety zwykle zabieramy się za czyszczenie naszych zmywarek dopiero wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego. Pamiętaj, że gdy zmywarka zaczyna nie domywać, na naczyniach pozostaje osad albo pojawia się brzydki zapach to znak, że należy ją wyczyścić. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dbajmy o to regularnie. Kluczem do sprawnego funkcjonowania zmywarki jest systematyczne dbanie o filtr, półki, ramiona spryskujące i nastawienie przynajmniej raz w miesiącu programu czyszczącego. Pamiętaj także, aby raz w miesiącu umyć uszczelki i usunąć osad z wewnętrznych rogów zmywarki, wyczyścić zawiasy.

  1. Sól do zmywarki.

W Polsce w większości domów mamy do czynienia z twardą lub średnio twardą wodą, która zawiera duże stężenie soli mineralnych. Nasze zmywarki nie przepadają za twardą wodą, odkładający się kamień może je mocno uszkodzić. Dlatego sól trzeba stosować na co dzień niezależnie od rodzaju tabletek, których używamy.

Zastosowanie soli doskonale zmiękcza wodę i w zasadniczy sposób ułatwia skuteczne zmywanie naszych naczyń. Regularne używanie soli pomaga zachować prawidłową twardość wody chroniąc naczynia i urządzenie przed osadzaniem się kamienia i powstawaniu brzydkich zacieków. Pamiętaj, że sól pomaga także chronić podzespoły zmywarki oraz nabłyszcza naczynia.

  1. Płyn nabłyszczający.

Często występujące zacieki po wodzie na naczyniach to kolejny problem, z którym się mierzymy myśląc, że winna jest nasza zmywarka. Przyczyną zwykle jest to, że na naczyniach osadzają się małe drobinki jedzenia, które krążą we wnętrzu podczas mycia.

Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć takich sytuacji jest użycie płynu nabłyszczającego, który powoduje zbijanie się tych małych cząstek w większe, a te już zatrzymają się na filtrze. Stosując nabłyszczacz największą różnicę zauważysz zwłaszcza na szklankach i kieliszkach. Podczas płukania z użyciem środka nabłyszczającego na naczyniach tworzy się warstwa ochronna, która zabezpiecza je przed osadzeniem się resztek i powstaniem plam. Sprawia on także, że podczas suszenia woda nie osadza się na naczyniach i dzięki temu oszczędzasz czas na ręczne wycieranie. Spróbuj, a się nie zawiedziesz.

  1. Odkamieniacz.

Poza regularnym stosowaniem soli i nabłyszczcza, by zmywarka posłużyła nam jak najdłużej, warto wyczyścić ją kilka razy do roku specjalnym środkiem odkamieniającym. Można dostać go w formie proszku znanych marek produkujących zmywarki. Jednak jeśli nie chcesz przepłacać spokojnie możesz zastosować odkamieniacz uniwersalny, który stosujesz do pralki, czajnika czy ekspresu do kawy. Wystarczy wsypać jedną saszetkę do pustej zmywarki i uruchomić zwykły program. Pamiętaj żeby nie stosować w tym celu octu, ponieważ nowoczesne zmywarki mają często uszczelki wykonane z materiału, który jest bardzo wrażliwy na działanie naszego domowego octu.

  1. Świeżość.

Bardzo częstym problemem w naszych zmywarkach jest wydobywający się z nich brzydki zapach. Występuje on zwłaszcza gdy nie czyścimy jej regularnie lub rzadko używamy. Dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie specjalnych odświeżaczy, które zawieszamy wewnątrz urządzenia. Niemiły zapach zniknie, a dodatkową zaletą jest to, że zapach odświeżacza nie przenosi się na naczynia i wystarcza na około dwa, trzy miesiące.

Jak widzisz, pielęgnacja zmywarki to wcale nie takie trudne zadanie. Warto pamiętać, by robić to regularnie – dzięki temu Twoja zmywarka będzie działać bez zarzutu, a naczynia zachowają pożądaną czystość i przepiękny połysk.

Ten artykuł i wiele innych znajdziesz również na Facebooku. Zapraszamy do komentowania, polubienia i dzielenia się własnymi pomysłami na to by dom był piękniejszy, bardziej funkcjonalny i szczęśliwy.

kobieta oprozniajaca zmywarke

© Copyright 2022 Web nablysk.com