Jak prać ekologicznie?

Pogarszający się stan środowiska naturalnego, a także coraz powszechniejsza świadomość naszego wpływu na klimat sprawia, że w codziennym życiu zaczynamy coraz częściej podejmować proekologiczne decyzje. Choć każdy pojedynczy cykl prania nie ma dużego znaczenia z perspektywy domowego budżetu, to Twoja mała decyzja dotycząca prania skumulowana na przestrzeni długiego czasu będzie miała ogromne znaczenie nie tylko dla środowiska ale również dla Twojego portfela.

Jeśli chcesz zmniejszyć negatywne dla środowiska konsekwencje prania i przy okazji zaoszczędzić pieniądze, zastosuj te kilka pomysłów na domowe pranie.

1. Kupując pralkę wybieraj urządzenie nowoczesne i energooszczędne.

Pralkę kupujesz na lata, zatem warto zadbać by była ona efektywna energetycznie w klasie od A do A+++, czyli w najwyższej klasie energetycznej. Wówczas jest pewność, że zużycie wody i prądu będzie możliwie małe. Warto również zwrócić uwagę by pralka posiadała duży bęben – przy jednym cyklu prania wypierze się więcej. Zwróć również uwagę na przydatne funkcje w kupowanym urządzeniu:

  • automatyczne ważenie wsadu,
  • dobór ilości wody do prania,
  • skrócone programy do prania mało zabrudzonych ubrań.

2. Odraczaj decyzję o praniu.

Jeśli masz dużą rodzinę i robisz kilka prań w ciągu tygodnia, nawet niewielkie ograniczenie tego przyzwyczajenia przyniesie oszczędność wody i energii i tym samym będzie miała pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Rozsądnie przedłużaj również noszenie ubrań zanim przeznaczysz je do prania. Staraj się także maksymalnie wykorzystywać ścierki w trakcie sprzątania składając je dwa lub cztery razy, aby wyczyścić powierzchnię wielokrotnie większą, niż przy zwykłym sprzątaniu.

3. W pełni wykorzystuj ładowność i programy pralki.

Rozpoczynaj pranie, kiedy uzbierasz odpowiedni wkład do pralki. Przy zużyciu takiej samej ilości energii i wody wypierzesz większe ilości ubrań. Pamiętaj jednak, aby nie przepełniać pralki, zmniejszysz ryzyko trwałego uszkodzenia odzieży i zaoszczędzić wodę i energię.

Wypełniaj bęben pralki w zależności od rodzaju tkaniny – optymalnie załadowany bęben to 5 kg w przypadku bielizny do gotowania i kolorowej, 2 kg w przypadku bielizny zwykłej lub delikatnej i maksymalnie 1 kg w przypadku wełny. Jeśli musisz wyprać tekstylia, a nie masz pełnego wkładu, ustaw skrócony program.

W każdym ładunku umieść rzeczy duże i małe. Umożliwi to ich swobodne przemieszczanie się, dzięki czemu pranie będzie bardziej skuteczne i ekologiczne.

Wykorzystuj programy eko, które redukują zużycie energii o ok. 40%. Wykorzystuj także różne cykle pralki zależności od potrzeb, a nie rutynowo, uruchamiaj zawsze ten sam program prania.

4. Przestrzegaj instrukcji dozowania środków do prania.

Wbrew pozorom nadmierna ilość środka piorącego nie powoduje lepszego wyprania ubrań, a stanowi wyłącznie obciążenie dla środowiska i zwiększa koszty prania. W takim przypadku detergenty mogą także osadzać się na pranych rzeczach i samej pralce. Warto wiedzieć, że większość środków piorących jest trudnych do zneutralizowania lub usunięcia ze ścieków. Ponadto, już wyprodukowanie 100 g detergentu przyczynia się do emisji prawie 1,5 kg gazów cieplarnianych. Korzystając z instrukcji odmierzania danego środka do prania masz pewność, że uzyskasz najlepsze rezultaty prania i jednocześnie chronisz się środowisko.

5. Uwzględniaj w praniu informację o twardości wody.

Bardzo istotne przy aplikacji detergentu, jest to aby zoptymalizować jego zużycie, a nie dozować więcej zakładając, że woda w Twoim kranie jest posiada wysoki stopień twardości. Warto zorientować się jaką masz wodę w domowym kranie, wówczas możesz dostosować ilość proszku do prania i innych preparatów do konkretnych warunków u Ciebie w domu. twarda. Zrezygnuj lub przynajmniej ogranicz do minimum stosowanie tradycyjnych płynów zmiękczających. Musisz wiedzieć, że nie mają wpływu na czystość prania, a niepotrzebnie zanieczyszczają wodę, do która spływa do ścieków.

6. Nie stosuj odplamiaczy i wybielaczy na bazie chloru.

Współczesne nowoczesne odplamiacze są w większości oparte na wybielającym działaniu tlenu, a nie jak dawniej chloru. Jeśli musisz użyć takiego środka to wybieraj ekologiczne preparaty na bazie tlenu – Twoje ubrania mniej na tym ucierpią, a do środowiska trafi znacznie mniej trujących związków chemicznych zawierających chlor. Można również stosować domowe środki wybielające, które zwykle działają tak samo jak te ze sklepu, a są znacznie bezpieczniejsze dla Ciebie i środowiska naturalnego.

7. Stosuj skoncentrowane, alternatywne i ekologiczne środki do prania.

Dobrej jakości skoncentrowane środki piorące umożliwiają mniejsze dozowanie, co oznacza bardziej oszczędne stosowanie preparatu i zmniejszenie ilości zużywanych opakowań. Warto wiedzieć, że gdyby zaledwie jedna trzecia użytkowników pralek w Polsce stosowałaby to zalecenia to udałoby się ograniczyć roczne zużycie proszków do prania o 64 tys. ton. oraz na wysypiska trafiłoby o ponad 3,5 tys. ton mniej śmieci z opakowań.

Myśląc ekologicznie o praniu ubrań trzeba też poznać alternatywne środki piorące, których wybór na rynku jest ogromny lub rozważyć sporządzanie własnego proszku do prania z wodorotlenku sodu (sody kaustycznej), naturalnego mydła i boraksu. Taki proszek jest bardzo tani i wydajny, a jego przygotowanie nie nastręcza żadnych trudności.

Chcąc chronić środowisko naturalne wybieraj środki piorące posiadające certyfikaty ekologiczne, wówczas masz pewność, że chronisz naszą niebieską planetę.

8. Pierz w niskich temperaturach.

Nawet najbardziej energooszczędna pralka zużywa spore ilości energii elektrycznej. Największe zużycie energii w cyklu prania ma miejsce podczas podgrzewania wody i procesu suszenia prania. Jeśli chcesz zaoszczędzić nieco pieniędzy wyrób sobie nawyk prania w temperaturach 20-40°C. Pranie będzie znacznie krótsze i bardziej ekonomiczne, a tym samym ekologiczne. W wielu przypadkach taka temperatura w zupełności wystarczy do osiągnięcia doskonałych rezultatów prania. Dzięki temu można zaoszczędzić do 50% wykorzystania energii, emisji CO2 i znacząco zmniejszyć Twoje rachunki za prąd. Musisz wiedzieć, że pranie w wodzie powyżej 40°C powoduje pięciokrotnie większą emisję gazów cieplarnianych, jesta tak gdyż nawet 85% energii elektrycznej zużywanej podczas cyklu prania przypada na ogrzanie wody. Jedno pranie w zimnej wodzie zmniejsza emisję gazów cieplarnianych za każdym razem o około 3kg. Tylko w wyjątkowych przypadkach jest potrzebne stosowanie temperatury prania powyższej 60°C, zwykle wtedy gdy chcesz pozbyć się trudnych plam z białych ubrań lub zmniejszyć ilość drobnoustrojów na swoich ubraniach.

Ten artykuł i wiele innych znajdziesz również na Facebooku. Zapraszamy do komentowania, polubienia i dzielenia się własnymi pomysłami na to by dom był piękniejszy, bardziej funkcjonalny i szczęśliwy.

tired beautiful woman in laundry

© Copyright 2022 Web nablysk.com