Jak przygotować dom
na Święta Bożego Narodzenia?
W bardzo wielu domach 24 grudnia to nerwowy dzień. Gospodynie domowe od samego rana czas spędzają w kuchni, gotują i pieką pyszności. Mają do przygotowania dwanaście potraw wigilijnych, a do Wigilii zostało raptem kilka godzin. Już nie wspomnę o porządkach w domu, ubraniu choinki i pakowaniu prezentów. Cała rodzina postawiona w gotowości, aby wyrobić się nim spadnie pierwsza gwiazdka. Jak przygotować Święta wcześniej? Co zrobić, aby w Wigilię od rana mieć znacznie mniej pracy? Musimy odpowiednio zaplanować przygotowania świąteczne i co najważniejsze, skrupulatnie trzymać się planu! Zatem do dzieła.
Cztery tygodnie przed Świętami.
- Kalendarz adwentowy – jeśli masz małe dzieci, to obowiązkowa pozycja wśród przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Kalendarz przygotować trzeba pod koniec listopada, aby 1 grudnia był już gotowy. Dla dzieci oczekiwanie na Święta to wyjątkowy czas, dlatego warto zrobić wszystko, aby był on magiczny i spędzony rodzinnie. Kalendarz możesz kupić gotowy, albo wykonać samemu – wykorzystaj swoją kreatywność.
- Lista prezentów – zastanów się, kogo chcesz obdarować oraz jaki budżet przeznaczasz na prezenty. Zrób listę podarunków. Jeśli nie masz pomysłu warto poszperać w Internecie, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego!
- Goście – zastanów się, kogo chcesz zaprosić w tym roku na święta. Miesiąc przed Wigilią to czas, kiedy każdy już planuje z kim chce spędzić święta. Jeśli mają być to Święta wyjazdowe jest to ostatni dzwonek na rezerwacje.
- Menu – zaplanuj 12 potraw wigilijnych oraz wszystkie słodkości. Jeśli zapraszasz na święta gości, dobrym pomysłem będzie przydzielenie każdemu dania, które ma przygotować. Dzięki temu, Ty będziesz mieć mniej pracy, a goście będą mieli swój wkład w uroczystą kolację.
Trzy tygodnie przed Świętami.
- Kup prezenty – korzystając z przygotowanej wcześniej listy, zrób zakupy. Skorzystaj z możliwości zakupów on-line – unikniesz stania w kolejkach i przeciskania się przez tłumy ludzi robiących zakupy na ostatnią chwilę. Robiąc to na początku grudnia masz pewność, że prezenty dotrą na czas.
- Upiecz pierniki – początek grudnia to idealny moment na pieczenie pierniczków. Zaproś całą rodzinę do zabawy w ich dekorowaniu. Pierniki po upieczeniu należy schować do metalowych puszek, dzięki temu przez następne trzy tygodnie zmiękną i będą idealne na Święta.
- Świąteczne porządki w domu – każda szanująca się gospodyni domowa stara się, aby dom w czasie świąt lśnił. Jednak w nadmiarze obowiązków, często sprzątanie zostawiamy na ostatnią chwilę. Dobrze zaplanuj sobie sprzątanie domu – będziesz mniej zmęczony. Na trzy tygodnie przed Świętami można umyć okna. Zawsze możesz skorzystać z usług firmy sprzątającej – nablysk.com. Będzie więcej czasu na inne sprawy.
Dwa tygodnie przed Świętami.
- Wyślij kartki z życzeniami – w tym czasie warto kupić i wysłać kartki z życzeniami. Przed Świętami czas dotarcia paczek i listów do adresata jest wydłużony. Jeśli chcesz mieć pewność, że życzenia dojdą na czas, nie czekaj do ostatniej chwili.
- Sprawdź dekoracje – koniecznie sprawdź dekoracje choinkowe i inne ozdoby bożonarodzeniowe te domowe i ogrodowe. Jeśli jakieś uległy zniszczeniu podczas przechowywania, to odpowiedni moment, aby kupić nowe. Przejrzyjcie bombki i lampki na choinkę. To także idealny moment by zastanowić się nad koncepcją wystroju domu i ogrodu.
- Pierwsze zakupy spożywcze – przygotowanie Wigilii wiąże się ze sporymi zakupami. Często nie jesteśmy w stanie kupić wszystkiego podczas jednej wizyty w sklepie. Dlatego warto wstępne zakupy zrobić już w pierwszej połowie grudnia. Kupić możemy wszystkie produkty z długą datą ważności.
- Czas na gotowanie – dwa tygodnie przed Świętami możecie zacząć przygotować niektóre potrawy. Pierogi, uszka czy kapustę z grzybami możesz zamrozić i przechować do Świąt. Również zakwas na barszcz lub chleb, bigos możesz przygotować z wyprzedzeniem.
Tydzień do Świąt.
- Spakuj prezenty – na tydzień przed Świętami wszystkie zamówione prezenty powinny już być u Ciebie w domu. To idealny czas, aby zająć się ich pakowaniem. Jeśli chcesz zaskoczyć obdarowanych nie tylko zawartością prezentu, ale także opakowaniem – przygotuj je własnoręcznie. Gotowe podarunki schowaj.
- Zacznij dekorować dom – tydzień przed Świętami to najwyższy czas, aby przygotować dom na Święta. Wyjmij ozdoby, odśwież je i zacznij ozdabiać dom i ogród. Z cytrusów i goździków możesz przygotować naturalne odświeżacze powietrza, dzięki którym poczujesz świąteczne zapachy w całym domu.
Kilka dni przed Wigilią.
- Posprzątaj dom – nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Planując porządki zaangażuj w nie całą rodzinę. Pamiętaj jednak, że nie lśniący dom powinien być najważniejszy, ale rodzinna atmosfera i czas spędzony razem.
- Zrób ostatnie zakupy – cztery, pięć dni przed świętami możesz kupić już większość produktów spożywczych. Wybierając się do sklepu koniecznie zrób listę zakupów, aby nie spędzić w nim całego dnia. Pamiętaj o kupieniu opłatka i sianka pod obrus!
- Choinka – dwa, trzy dni przed Wigilią pomyśl o choince. Jeśli wybierasz żywą, to jest odpowiedni moment, aby ją kupić – nie opadną z niej igły. Drzewko może również czekać na odpowiedni czas stojąc na balkonie lub ogrodzie. Jeśli masz sztuczną choinkę, koniecznie wyjmij ją z kartonu i odśwież, na pewno nazbierało się w niej dużo kurzu.
- Przygotuj kolejne potrawy – na dwa dni przed Wigilią możesz przygotować kolejne dania. Zamocz śledzie w mleku, aby straciły trochę soli, zmiel mięso do pasztetu i go przygotować. Możesz także upiec już niektóre słodkości.
Wigilia Bożego Narodzenia.
- Ostatnie porządki – od rana odkurz dom i wykonaj ostatnie kosmetyczne prace porządkowe. Przed sprzątaniem wnieś do domu choinkę i ubierz ją oszczędzi Ci to ponownego sprzątania podłogi pod choinką. Podczas zawieszania ozdób może spaść z drzewka sporo igieł.
- Dwanaście potraw wigilijnych – od rana przygotuj wszystkie potrawy wigilijne oraz dokończ przygotowywanie ciast i innych wypieków. Zajmie Ci to na pewno sporo czasu, dlatego pozostałe obowiązki podziel pomiędzy wszystkimi członkami rodziny.
- Nakrycie stołu wigilijnego – to ostatni etap przygotowań. Zadbaj o czyste odświętne naczynia, zastawę stołową, odpowiednie ułożenie sztućców i miejsca dla wszystkich gości. Nie zapomnij o sianku pod obrusem, opłatku i świątecznych serwetkach.
Pamiętaj jednak, że w tych przygotowaniach chodzi przede wszystkim o rodzinę. Nie skupiaj się za mocno na rzeczach przyziemnych, poświęcając mnóstwo uwagi i czasu porządkom. Uwierz, że naprawdę bywają udane wigilie przy brudnej podłodze, albo nawet bez choinki, bo akurat w danym roku nie było jej kiedy albo za co kupić… Dlatego mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w planowaniu przygotowań, ale życzę żebyśmy wszyscy dostosowali te przygotowania do siebie i do naszych rodzin. Wesołych Świąt!
Ten artykuł i wiele innych znajdziesz również na Facebooku. Zapraszamy do komentowania, polubienia i dzielenia się własnymi pomysłami na to by dom był piękniejszy, bardziej funkcjonalny i szczęśliwy.
